Sluneční brýle již někdy v životě použil snad každý člověk. Jejich primární funkcí je chránit oči před škodlivými slunečními paprsky, ale díky nápaditosti a šikovnosti designérů se z nich s postupem času stal úžasný módní doplněk. Ať už nosíte brýle klasického stylu nebo vyrážíte do ulic v extravagantním modelu, jistě by Vás mohlo zajímat, jak vlastně sluneční brýle zajišťují ochranu zdraví vašich očí.
Vliv slunečních paprsků na zdraví očí
Vystavení očí světelnému zdroji může způsobit poškození zraku. Stupeň poškození závisí na množství a intenzitě záření dopadajícího do očí. Například přímý pohled do slunce po delší časový interval může způsobit nenávratné poškození sítnice. I nepřímé vystavení slunečnímu záření však může mít určité negativní následky.
Slunce produkuje tři druhy světla - viditelné světlo, infračervené a ultrafialové (UV) světlo. UV záření je ze všech 3 druhů nejvíce škodlivé pro vnitřní strukturu oka. UV paprsky se dále dělí na UVA, způsobující rakovinu kůže a předčasné stárnutí, a UVB, které je příčinou spálení kůže při přílišném či nechráněném vystavení se slunci. Oba typy UV záření mají vyšší frekvence než viditelné světlo, vnímatelné lidskýma očima. Jak UVA, tak UVB škodí očím stejně jako škodí kůži, a to nejen na přímém sluníčku, ale i ve stínu, kde se k nám z různých směrů odrážejí. Pozor je třeba si dávat na ostré odrazy paprsků od vody, světlých či lesklých povrchů či v zimě od sněhu.
Intenzivní sluneční záření působící na oči může vést k jakémusi “spálení” oka a k tvorbě mikroskopických puchýřků na buňkách přítomných v rohovce a jejich následnému praskání. Mezi symptomy tzv. Fotokeratitidy patří zarudnutí, rozmazané vidění, slzení očí, zánět tkání v okolí očí, otok, pocit podráždění cizím tělesem, citlivost na světlo, bolest hlavy, cukání víček a ve výjimečných případech až dočasná ztráta zraku.
Přímější či delší expozice očí slunci může zapříčinit rovněž poškození sítnice, zejména pak makuly. Makula je oblast na oční sítnici s největší hustotou čípků. V tomto místě je lidské vidění nejostřejší. Poškození tkáně makuly UV paprsky může zapříčinit degeneraci, v jejímž důsledku hrozí trvalé oslepnutí v centrálním zorném poli. Připodobnit bychom to mohli k oslepnutí, které můžete pociťovat po blesku fotoaparátu, avšak s trvalým účinkem.
Sluneční brýle jako nezbytná ochrana očí
Sluneční brýle se vyrábí ze skla, plastu nebo polykarbonátu se speciálním UV absorbujícím povlakem. Představují tu nejlepší ochranu vašich očí před poškozením UV zářením. Kvalitní pár blokuje až 99% škodlivých paprsků. Eliminuje přímo dopadající světlo, ale také světlo odrážející se od různých povrchů v okolí. Čočky brýlí mívají celou řadu vrstev s různými vlastnostmi, maximalizujícími účinnost ochrany. Obvykle obsahují tónovací, polarizační, antireflexní, zrcadlící či zabarvené vrstvy, ale také například povlak odolný proti poškrábání či další speciální úpravy.
Polarizační filtry brýlí jsou vyráběny aplikováním chemického filmu na povrch čoček. Slouží k odrážení odlesků od vodorovných povrchů jako jsou např. vodní plochy, světlý písek, sníh, lesklé kovové předměty a podobně. Světelné vlny se pohybují stejně jako vlny zvukové. Vibrují jak horizontálně, tak vertikálně. Při dopadu světelných vln na jednolitý povrch dochází k odrazu se silnou horizontální polarizací. Sluneční brýle s polarizační vrstvou eliminují oslnění tím, že umožňují průchod pouze světlu s vertikálními vlnami.
Antireflexní vrstva brýlí má za cíl minimalizovat tvorbu odrazů na povrchu čoček. Umožňuje vyšší propustnost světla, čímž přináší čistější a ostřejší obraz. V důsledku kvalitnějšího obrazu se nemusí oči tolik namáhat a nedochází k jejich nadměrné únavě. Antireflexní film u světle zbarvených slunečních brýlí má kromě funkční také estetickou výhodu. Odstraňuje viditelné odlesky od vnějšího povrchu čoček, takže při jednání vám ostatní lidé lépe vidí do očí.
Jak správně vybrat sluneční brýle?
Negativní účinek UV záření se v průběhu času kumuluje, takže čím dříve si brýle pořídíte a čím pravidelněji je nosíte, tím déle zůstanou vaše oči zdravé z hlediska poškození způsobených slunečními paprsky. Při výběru brýlí je důležité volit čočky s maximální ochranou proti UVA i UVB. Také velikost rámečků hraje roli. Čím větší rámečky, tím větší část očního okolí je chráněna proti vniknutí světla.
K mýtům, týkajícím se slunečních brýlí, patří, že čím tmavší jsou čočky, tím lepší je ochrana očí. Ve skutečnosti i průhledné čočky mohou poskytnout úplnou ochranu před UV paprsky, a naopak čočky s velmi tmavým odstínem, ale nekvalitními ochrannými vrstvami, mohou propouštět škodlivé záření.
Při pořizování slunečních brýlí se vyplatí investovat do kvalitních čoček. Pracovníci specializovaných obchodů s oční optikou by vám měli být schopni poradit, kterou kombinaci povrchových úprav čoček byste si měli zvolit pro účely, za kterými si brýle kupujete. Ne všechny speciální filtry jsou vhodné pro různé aktivity. S dorazy ohledně volby vhodných slunečních brýlí se můžete obracet také na naši zákaznickou linku na telefonním čísle 558 712 283, případně využít kontaktního formuláře.